OSM Głubczyce

Program szklanka mleka

OSM Głubczyce niezmiennie o 2004 roku uczestniczy w programie „Szklanka Mleka”  Celem programu  jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.

Spożywanie przez dzieci mleka i przetworów mlecznych  jest bardzo ważne w codziennej diecie, gdyż jest ono:

  • podstawą zdrowia i rozwoju dzieci.
  • najlepiej  przyswajalnym źródłem wapnia, zawiera wysokowartościowe białka, łatwo przyswajalne tłuszcze, witaminy: A, B2, D, E i K oraz ważne związki mineralne.
  • najbardziej wartościowym składnikiem codziennej diety człowieka

Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł:

  • dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych,
  • dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych
  • dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głubczycach aktywnie uczestniczy w programie od samego początku tj. od 2004 roku. Aktualnie obsługujemy południową część woj. Opolskiego (Opole, Kędzierzyn – Koźle, Krapkowice, Głubczyce, oraz cześć woj. Śląskiego)

W Polsce od czasu akcesji do UE program „Szklanka Mleka” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Znaczący wzrost zainteresowania programem wśród placówek oświatowych nastąpił po uruchomieniu (na wzór innych krajów UE takich jak, np. Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania czy Węgry) dodatkowych środków finansowych, mających na celu dalsze obniżenie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

Od roku szkolnego 2007/2008 Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu "Szklanka Mleka". Ilość mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych i kwota środków finansowych pozyskiwanych z UE przez Polskę jest większa niż w krajach starej Unii, w których program jest realizowany od ponad 20 lat, takich jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja i Finlandia.

Aktualna oferta asortymentowo cenowa na rok szkolny 2014/15 przedstawia się następująco:

Szkoły Podstawowe  (max 3 x w tygodniu po 0,25l/ dziecko)
1. Mleko naturalne 250 ml 0 zł
2. Mleko smakowe 250 ml 0,22 zł
3. Jogurt owocowy 250 g (brzoskw, malina, trusk.) 0,25 zł

 

Gimnazjum, Przedszkole (max 5 x w tygodniu po 0,25l/ dziecko)
1. Mleko naturalne folia 1 L 1,44 zł
2. Mleko naturalne 250 ml 0,66 zł
3. Mleko smakowe 250 ml 0,90 zł
4. Jogurt owocowy 250 g (brzoskw, malina, trusk.) 0,91 zł

 

Od roku szkolnego 2010/11 uczestniczymy również w programie „Owoce w szkole”. Więcej informacji dot. programu na stronie Agencji Rynku Rolnego:

http://www.arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=175&Itemid=75